„Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb”

Profilaktyka to działania chroniące człowieka przed zagrożeniami i reagowanie na nie. Efektywną formą profilaktyki jest praktyczne działanie poprzez promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie nawyków higienicznych, rozbudzanie potrzeby aktywności fizycznej. Dostarczanie dzieciom informacji dotyczących mechanizmów dbania o zdrowie
i bezpieczeństwo własne i innych, a także właściwe wzorce stanowią podstawę budowania postaw prozdrowotnych.

W dniu 30.01.2023 r. w ramach programu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pt. „Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb”
w grupie ,,Misie” odbyły się zajęcia propagujące dbanie o higienę, jako jeden
z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co oznacza słowo higiena oraz wskazywały jak dbamy o nią na co dzień. Ponadto podczas eksperymentu z ,,uciekającym pieprzem” zrozumiały, dlaczego do mycia rąk należy używać mydła, nie zaś samej wody. W toku zajęć przedszkolaki poznały sposoby zapobiegania różnym chorobom. Podczas zdrowego, złożonego z warzyw śniadania, dzieci dowiedziały się, że przed ich zjedzeniem trzeba je dokładnie umyć, podobnie jak ręce. ,,Misie” przypomniały sobie również, że nie należy wkładać do ust rąk, ani zabawek ponieważ mogą znajdować się na nich niewidoczne dla oka zarazki powodujące choroby.
Na zakończenie grupa obejrzała bajkę ,,Tosia i Tymek”, dotyczącą omawianej tematyki. ,,Misie” z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach i obiecały, że zawsze będą dbać
o higienę.