^na góre
  
  
  
Get Adobe Flash player

Dzień Niepodległości w Przedszkolu Publicznym w Kowalewie Pomorskim

„Polska jest naszą ojczyzną.

Podoba nam się tu wszystko.

W Polsce żyć wszyscy chcemy.

Dobrze się tu czujemy.”

      Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada, ma na celu upamiętniać odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku – po 123 latach zaborów. Zostało ono ustanowione w 1937 roku, zniesione po 8 latach i przywrócone w roku 1989.

      W naszym przedszkolu Dzień Niepodległości świętowaliśmy 8 listopada. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Joanna Piasecka, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz ich wychowawców, a także gości w osobach: p. Jacek Żurawski – Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie, p. Jerzy Koralewski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, p. Barbara Niewidział – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim, p. Magdalena Galarda – Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Krzysztof Kostusiak – Zastępca Przewodniczącej oraz p. Karolina Pacholec – członek Rady Rodziców.

       Dzieci z grupy Biedronek, przygotowane przez panie: Marię Lipkę, Annę Chmielewicz – Krzyżanowską oraz Agatę Maciołek, z dumą prezentowały program artystyczny. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, bohaterom walki o wolność i zwycięstwo oraz Ojczyźnie – tej najbliższej,
jaką jest rodzinna miejscowość i tej szerszej, wyznaczonej przez granice państwowe. Na koniec zatańczyły „Krakowiaka” – towarzyszył im śpiew koleżanki z grupy Motylków, Wiktorii Pacholec, która pięknie prezentowała się w stroju kujawskim. Wzruszające słowa o Najjaśniejszej Rzeczypospolitej skierował do dzieci i wszystkich uczestników akademii włodarz naszego miasta, p. Jacek Żurawski.

      Na zakończenie, dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu", wszyscy zebrani odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczy o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięć.

     Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

                                                                                                                                           

Maria Lipka i Anna Chmielewicz – Krzyżanowska, nauczycielki przedszkola

Copyright © 2017. Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Rights Reserved.