^na góre
  
  
  
Get Adobe Flash player

Andrzejkowe czary- mary w naszym przedszkolu

Gdy wymarzysz sobie coś –
wrzuć do studni 1 grosz.
Wrzuć do studni grosik mały,
by życzenia się spełniały

...powtarzały dzieci wrzucając grosiki do „studni”. Tak rozpoczęła się tradycyjna zabawa andrzejkowa w naszym przedszkolu.
             Andrzejki to stary ludowy zwyczaj - jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcieli wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Dziś tradycyjne Andrzejki, to nie tylko ciekawy pomysł na zabawę z dziećmi, ale tak-że okazja do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania rodzimej kultury. Dzieci bardzo je lubią, ponieważ mogą przebierać się w magiczne stroje, wypowiadać zaklęcia, wspólnie śpiewać i tańczyć dając upust swej energii. W piątek, 29 listopada, dzieci ze starszych grup odwiedzili tajemniczy goście – Czarodziejka i Nietoperz, w których role wcieliły się nauczycielki: Maria Lipka i Monika Taborek. W tym samym czasie, w grupach młodszych, na imprezę przybyły dwie siostry czarownice - nauczycielki Katarzyna Klugier i Justyna Winnicka. Podczas imprezy dzieci poznały jedne z najbardziej popularnych zwyczajów i wróżb związanych z „andrzejkowym ”świętem, a następnie prowadzące zaproponowały przedszkolakom mnóstwo atrakcyjnych zabaw przeplatanych wróżbami i słodkim poczęstunkiem. Wszystkie dzieci z grup: Tygrysków, Misiów, Zajączków, Żabek, Jeżyków, Pszczółek, Biedronek i Motylków dowiedziały się m.in. jakie prezenty otrzymają od Świętego Mikołaja, co czeka je w przyszłości, a także jaki zawód będą wykonywać itp. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Przedszkolaki uważnie słuchały, co dana wróżba dla nich znaczy, a potem zabrały swoje „andrzejkowe przepowiednie” do domu, żeby pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Na zakończenie w starszych grupach dzieci otrzymały andrzejkowe medale za super zabawę, młodsze dzieci - cukierki z wróżbą.
          Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Na twarzach wszystkich uczestników małych i tych „nieco starszych” malował się uśmiech i zadowolenie , o co najbardziej chodziło organizatorom. Mamy nadzieję, że wszystkie miłe wróżby spełnią się już w najbliższym czasie.

 

Copyright © 2017. Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Rights Reserved.