WIGILIA W PRZEDSZKOLU

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski”

Wigilia Bożego Narodzenia, to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w domach jak i w naszej „przedszkolnej rodzinie”. W naszym przedszkolu dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne oraz aktywnie uczestniczą w przygotowaniach do tych dni. Wykonują ozdoby świąteczne, uczą się przepięknych piosenek i wspólnie z nauczycielami śpiewają kolędy. Punktem kulminacyjnym przedświątecznej atmosfery było spotkanie wigilijne zorganizowane w dniach 17 i 18 grudnia 2019 r. w naszym przedszkolu.
         Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola pani Joanna Piasecka witając dzieci, wychowawców, pracowników przedszkola oraz zaproszonych gości: Burmistrza Miasta oraz Sekretarza Gminy, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Księdza Kanonika oraz Proboszcza Parafii, dyrektorów szkół, emerytowanych pracowników naszego przedszkola oraz Radę Rodziców. Szczególnie wzruszającą chwilą spotkania było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Nie zabrakło tradycyjnego barszczu, pierogów, smażonych ryb, pierników i cukierków itp. Po wigilijnym obiedzie wszyscy razem wezwali piosenką „Ding – Dong” Świętego Mikołaja. Wyjątkowy gość zasiadł na honorowym miejscu i podziwiał występy kolejnych grup dzieci, które przepięknie zaprezentowały świąteczne utwory. Po części artystycznej Święty Mikołaj w towarzystwie „Elfów”, tj. członków Rady Rodziców, obdarował dzieci wymarzonymi prezentami. Każdy przedszkolak miał okazję pozować do zdjęcia z Mikołajem. Nie zabrakło również upominków dla pań, które pracowały w naszej placówce. Dzieci podziękowały za przybycie i pożegnały gościa. Święty Mikołaj obiecał wszystkim, że przybędzie za rok.
          Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś one zastąpią nas - dorosłych w przekazywaniu tej tradycji, do której jesteśmy bardzo przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość. Takie podniosłe chwile, nie tylko utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych, lecz również wywołują radość i uśmiech na twarzach oraz wzmacniają serdeczne relacje między nimi.
Uroczystości poprowadziły wychowawczynie Motylków i Misiów – pani Ilona Plewa i pani Dorota Jurkiewicz.

Zdjęcia indywidualne dzieci z Mikołajem dostępne będą w najbliższym czasie u wychowawców grup. Informacja pojawi się na stronie internetowej przedszkola.