Bezpieczne wakacje

A. Szelągowska „Bezpieczne wakacje”

Jak wspaniale! Już wakacje.

To najlepsza w roku pora!

Można pływać sobie w morzu

Albo wskoczyć do jeziora…

Na szczyt w górach wspiąć się warto!waka

Jak tam pięknie i wysoko!

W zeszłym roku po raz pierwszy

Zobaczyłem Morskie Oko!

Ale zawsze pamiętajmy,

By dorosłych się pilnować.

Chodzić w górach – lecz po szlakach,

Kremem z filtrem się smarować.

Czapkę nosić – taka z daszkiem

-porażenia się unika.

Kąpać się w strzeżonych miejscach

I pod okiem ratownika.

I rodziców trzeba słuchać.

Kto tak robi, ten ma Rację.

Ach jak miło, jak wesoło,

Bo już przecież są wakacje!

Wakacje to czas, kiedy planujemy najprzeróżniejsze przygody. Nikt nie siedzi w domu, gdy za oknem słoneczna, piękna i zachęcająca do wyjścia pogoda. Należy jednak pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje, ale również innych bezpieczeństwo.

Jak powinniśmy postępować, aby wakacje kojarzyły nam się z przyjemnościami? Oto kilka porad:

• Rozważnie korzystajcie ze wszystkich atrakcji, jakie dostarczają Wam wakacje!
  • Informujcie rodziców z kim i gdzie będziecie się bawić!
  • Wybierajcie bezpieczne miejsca do zabaw tzn. z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów itp.
  • Kąpcie się tylko i wyłącznie pod czujną opieką osób dorosłych!
  • Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!
  • Zawsze mówcie NIE, gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami swoich kolegów     i informujcie o tym sowich rodziców!
  • Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić!
  • Dbajcie o środowisko naturalne – nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!

Drodzy rodzice, okres wakacji to czas, na który dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem. Warto przed wakacyjną przygodą porozmawiać na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzieci podczas zabawy zapominają o ich zachowaniu! Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się, czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie!

Wszystkim dzieciom oraz rodzicom z okazji nadejścia upragnionych wakacji życzymy: zdrowia, słonecznego i bezpiecznego wypoczynku, pełnego niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód, dużo zabawy i dobrego humoru. Niech ten letni czas sprzyja poznawaniu ciekawych miejsc i zawieraniu nowych przyjaźni, a we wrześniu szczęśliwego powrotu do przedszkola!