^na góre
  
  
  
Get Adobe Flash player
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/swiatkorow.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/muzeumpiernikalipiec2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/pajaki07i2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wiatraczekdziałalnośćplastyczna.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/medalsportowca.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/1607renia2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/reniamisiezabki2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/misiemiodzabki.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/teczowezabawymisia2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/dyzurlipiec2018misia.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/akcjazborkadorota2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/motylki2018zakończenie.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/papowo2018wyceczka.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/misiezabkijurpark2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/konkursnastronę218.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/jaknieczytamjakczytam.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/operaIza2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/spariaadasportowa2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wiolinki2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/zdjęcianastronę3maj.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/VIIIPrzedszkolnyEkologicznyKonkursPlastyczny Noweżycieśmieci-oczamidzieci.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Konkurswierszaekologicznego2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/PakadlaPsiakanastrone.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wysrójprzedszkola.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wiosnapredszkole2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/pierwsekonkurstrzyświnki.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/planszowkigrypokonkursowe.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/walentynki2018tygryski.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/watentnki201811.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Julkaczytabajkę2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/salagimnastycza2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/dzieńkota2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/balastroneluty2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Gróragroszanastronę2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Dzienbabciidziadkanastronetrzy.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/WspieramyakcjęWielkaorkiestrasweiątecznejPomocy2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/naszezabawyzimowe.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/ZdjęciaJasełkawMGOK2018.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/konkurszabawyzima2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wigiliaprzedszkola19.12.2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/SzlachetnaPaczka2017marcin.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/kasikonkursplanszowki.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/miklajki2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/przedszkoleandrzejk201711.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/PASOWANIEnastrone2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/pokazystrazackie2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Drzewa2017motylki.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/wszystkiedzienedukacji2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/nastronedzienprzedszkolaka2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/sprzatanieswiataprzedszkole2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Dniadaptacyjne2017glowna.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/przedszkolakikinderpark2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Kolorowemotyle2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Wakacjenadmorzem2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Basniowylaswakacje2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Domekzpiernikawakacje2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/samolotywakacje2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/trzyzkonczenieprzedszkolaki2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/Wyjsciedobibliotekizdjęcianastronę.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/zdjenciaizagimnastyka2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/juraparkdino2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/panidyrektorwiolinki2017.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/PrezentydladziecizDomuDzieckazdjęcia.
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/jagus/public_html/przedszkole/images/galeria/jesiennezabawynaplacu.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/swiatkorow
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/muzeumpiernikalipiec2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/pajaki07i2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wiatraczekdziałalnośćplastyczna
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/medalsportowca
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/1607renia2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/reniamisiezabki2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/misiemiodzabki
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/teczowezabawymisia2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/dyzurlipiec2018misia
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/akcjazborkadorota2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/motylki2018zakończenie
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/papowo2018wyceczka
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/misiezabkijurpark2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/konkursnastronę218
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/jaknieczytamjakczytam
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/operaIza2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/spariaadasportowa2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wiolinki2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/zdjęcianastronę3maj
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/VIIIPrzedszkolnyEkologicznyKonkursPlastyczny Noweżycieśmieci-oczamidzieci
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Konkurswierszaekologicznego2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/PakadlaPsiakanastrone
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wysrójprzedszkola
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wiosnapredszkole2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/pierwsekonkurstrzyświnki
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/planszowkigrypokonkursowe
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/walentynki2018tygryski
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/watentnki201811
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Julkaczytabajkę2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/salagimnastycza2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/dzieńkota2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/balastroneluty2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Gróragroszanastronę2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Dzienbabciidziadkanastronetrzy
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/WspieramyakcjęWielkaorkiestrasweiątecznejPomocy2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/naszezabawyzimowe
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/ZdjęciaJasełkawMGOK2018
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/konkurszabawyzima2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wigiliaprzedszkola19.12.2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/SzlachetnaPaczka2017marcin
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kasikonkursplanszowki
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/miklajki2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/przedszkoleandrzejk201711
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/PASOWANIEnastrone2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/pokazystrazackie2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Drzewa2017motylki
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/wszystkiedzienedukacji2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/nastronedzienprzedszkolaka2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/sprzatanieswiataprzedszkole2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Dniadaptacyjne2017glowna
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/przedszkolakikinderpark2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Kolorowemotyle2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Wakacjenadmorzem2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Basniowylaswakacje2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Domekzpiernikawakacje2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/samolotywakacje2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/trzyzkonczenieprzedszkolaki2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/Wyjsciedobibliotekizdjęcianastronę
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/zdjenciaizagimnastyka2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/juraparkdino2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/panidyrektorwiolinki2017
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/PrezentydladziecizDomuDzieckazdjęcia
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/jesiennezabawynaplacu
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/goscie

Andrzejki w naszym przedszkolu

Będziemy wróżyć, czemu nie.

Już błyszczą kocie oczy w mroku.

Taki dzień bowiem zdarza się

Raz jeden w całym roku.

 

Andrzejki to czas zabaw i wróżb, mocno osadzony w tradycji polskiej. W naszym przedszkolu od wielu lat pielęgnujemy zwyczaj organizowania zabawy andrzejkowej, urozmaiconej możliwością przebierania się dzieci w wymarzone kostiumy.

W tym szczególnym dniu w jednym kręgu pląsały koty, duchy, strachy, nietoperze, czarodzieje i czarodziejki, a także postacie z bajek. Ogromną radość sprawił dzieciom taniec z miotłą, ale najważniejsze w tym dniu są oczywiście wróżby. Wróżono z butów, losów, wstążek, a także z wosku. Natomiast dla dorosłych przygotowane zostało w wejściu do przedszkola specjalne „magiczne” stoisko z wróżbami.

Chwile odpoczynku od zabaw i pląsów zapewniał dzieciom poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych wychowanków. Przy tej okazji dziękujemy Państwu za ogromne zaangażowanie, dzięki któremu dzieci będą mogły mile i słodko wspominać andrzejkowe szaleństwa. Życzymy naszym małym przedszkolakom oraz ich rodzicom i pozostałym członkom rodzin spełnienia wróżb od świętego Andrzeja.


Wyjazd przedszkolaków na spektakl "Świat Brzechwy"

W dniu 28 listopada 2022r. cztery najstarsze grupy „Jeżyki”, „Pszczółki”, Biedronki” i „Motylki” wybrały się na wycieczkę do Torunia na przedstawienie teatralne pt. „Świat Brzechwy” w wykonaniu aktorów z Wrocławskiego Teatru Edukacji IN-ART.

Spektakl, który zachwycił zarówno piękną scenografią, jak i grą aktorską, był okazją do poznania lub przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy takich, jak: „Leń”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Na straganie” czy „Kaczka dziwaczka”. Dzięki przedstawieniu, dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Postacie z wierszy przypominały także o właściwym zachowaniu w domu, w przedszkolu i na podwórku. Przedszkolaki dowiedziały się również, że każdy człowiek posiada różne wady
i zalety i nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje zachowanie.

Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Do przedszkola wszyscy wrócili pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

 

Copyright © 2022. Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Rights Reserved.