^na góre
  
  
  
Get Adobe Flash player

Roczny Plan Pracy

Przedszkolacy sprzątają świat!

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział
w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata" która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, ukazanie skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska.
W Polsce akcja pod nazwą “Sprzątanie świata – Polska”, odbywa się począwszy od 1994r.. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia.

W dniu 16 września nasze przedszkolaki w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę m.in. Park 730-lecia, Centrum Rekreacji
i Sportu, oraz otoczenie wokół przedszkola. Tego dnia w przedszkolu również zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań mających na celu dbanie o nasze środowisko. Dzieci dowiedziały się, jak  należy dbać o przyrodę, chronić ją by korzystać z jej uroków, a przede wszystkim  próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie –  „Dlaczego trzeba sprzątać świat?”. Nauczyciele szczególną uwagę dzieci zwrócili na segregowanie odpadów oraz recykling. Naszej akcji przyświecało motto: Wszystkie śmieci są nasze!”. Maluszki poznały kolory pojemników do których należy wrzucać posortowane odpady. Jednak główną atrakcją tego dnia było sprzątanie „Naszej Ziemi”, nad którym cały czas czuwali nauczyciele, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków. Dzieci były pełne entuzjazmu
i zaangażowania, prześcigały się w noszeniu worków. „Uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzały znajome zakątki. Mimo szerokiej edukacji proekologicznej - śmieci niestety nie brakowało. Mamy nadzieję, że zdobyte w ten sposób doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami. Od dziś na pewno lepiej będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

 

Copyright © 2022. Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Rights Reserved.