^na góre
  
  
  
Get Adobe Flash player

KĄCIK LOGOPEDYCZNY "Fabryka języka"

fabryka języka

W pierniczkowym świecie

Pierniczki to ciastka, które zawsze kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem. Dlatego postanowiłam wykorzystać je także podczas zajęć logopedycznych. Dzieci usprawniały narządy artykulacyjne, ćwiczyły właściwy tor oddechowy, dobierały połówki pierniczków, ćwiczyły logiczne myślenie z pierniczkowym „Sudoku”, uzupełniały sekwencje, łączyły kilka cech pierniczków – kolor, rodzaj posypki, kształt pierniczków.

Nowość!!! Zabiegi Elektrostymulacji!!!!

W terapii logopedycznej elektrostymulacja obejmuje całą sferę ustno-twarzową i ma na celu pobudzenie aparatu artykulacyjnego do lepszej pracy, a tym samym usprawnienie artykulacji poszczególnych głosek i stymulowanie rozwoju mowy.

Terapia prądami TENS/ EMS:

  • wspomaga proces pobierania pokarmu i połykania,
  • pomaga wzmocnić mięśnie twarzy i jamy ustnej,
  • niweluje nadmierne ślinienie.

Elektrostymulacja w terapii logopedycznej będzie skutecznym zabiegiem dla pacjentów:

  • po operacji rozszczepu warg i podniebienia,
  • z zaburzeniami napięcia mięśniowego,
  • nadmiernie śliniących się,
  • z wadami wymowy, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka,
  • z wymową nosową (rynolalia),
  • z porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego,
  • z afazją motoryczną,
  • z dyzartrią,
  • z zaburzeniami genetycznymi,
  • z zaburzeniami napięcia mięśniowego okolicy orofacjalnej,
  • z dysfagią (zaburzeniami pobierania, obróbki i połykania pokarmów),
  • po zabiegach podcięcia wędzidełka języka.

Zabiegi elektrostymulacji są skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej. Są całkowicie bezpieczne – impulsy  posiadają niskie natężenie i stymulują jedynie nerwy czuciowe na powierzchni skóry. Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny.

Mikołajki

Wszystkie dzieci kochają Mikołaja.... ale i zabawy z nim związane. Śmiechu i emocji nie było końca kiedy dzieciaki strzelały do Mikołaja, ciągnęły zaczarowane sanie, karmiły Mikołaja spaghetti, celowały pomponami do jego świątecznego worka, dopasowywały prezenty, układały puzzle i gimnastykowały się ze świątecznymi bombkami, elfami, lampkami....
W Andrzejkowym klimacie...
Na zajęciach dzieci mogły gimnastykować buzię i język z czarownicami, duszkami, czy nietoperzami. Przeniosły się do komnaty czarodzieja, gdzie swoim bystrym oczkiem wyszukiwały przedmiotów w jego pokoju, układały zaczarowane, magnetyczne klocki, skakały po magicznych polach, tworzyły krajobraz zlotu czarownic.
 
Zaczarowane tabliczki
Podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dzieci miały okazję korzystać z podświetlanych notebooków. Mogły ćwiczyć motorykę małą rysując kształty literopodobne, ale także kreślić litery, a nawet swoje imię.

Dzień Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci                            i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy ... Na zajęciach logopedycznych także nie mogło go zabraknąć… Dzieci podczas zajęć miały okazję ćwiczyć relacje przestrzenne – nad, pod , obok, po prawej, czy po lewej stronie. Sprawdzały jak wygląda ich miś, układały skarpetki dla misia, a także szukały ukrytych przez misia skarbów na podświetlanym panelu. Było bardzo niesamowicie….

Zabawy z Pusami.
Pusy to system edukacji , składający się z tematycznych książeczek z zadaniami i plastikowego pudełka z klockami do układania. Klocki mają na sobie liczby i wzory. Dziecko odpowiada na pytania z książeczki i układa klocki na polach z odpowiednimi numerami. Po zakończeniu zadania sprawdza, czy powstały z klocków wzór jest taki sam, jak wzór przy zadaniu w książce. Dzięki temu dokonuje samokontroli – sprawdza, czy dobrze wykonało zadania. Jest to połączenie super zabawy  i nauki  np. prawidłowej wymowy....
Dyniowo i halloweenowo
Dzieciaki bardzo lubią ten czas, kiedy możemy pobawić się dyniami- układać z nich sekwencje, połówki, dobierać wspólne cechy dyni, a szczególnie je karmić. Natomiast Halloween to czas  zabawy, duszków, nietoperzy i magii. Tak też było podczas zajęć logopedycznych. Dzieci ćwiczyły prawidłowy tor oddechowy z duszkami, nazywały własne emocje z nietoperzem, dobierały odpowiednie naczynia do specjalnej mikstury, nazywały obrazki na magicznej kuli, czy dobierały kapelusz dla czarownicy. Śmiechu było co niemiara.....
 
Psi Patrol wkracza do akcji....
Dzieciaki uwielbiają psiaki, dlatego zaprosiliśmy je na nasze zajęcia. Razem z psiakami dzieci ćwiczyły narządy artykulacyjne, oddechowe. Chętnie grały w "Piotrusia", "Memory" , czy  grę planszową.....

 

Święto Niepodległości podczas zajęć logopedycznych

Listopad to okazja do zapoznania dzieci z historią naszego kraju. Potrafimy  to wykorzystać także podczas zajęć logopedycznych. Były puzzle, double, układanki, sudoku, cienie, godło i inne symbole narodowe.
 
Nie tylko jesiennie.....
Podczas zajęć logopedycznych w październiku bawiliśmy się Małpkami, układaliśmy Magnetyczne książeczki, Drabinki, Graliśmy w klasy, czy kasztanowe puzzle. Nie zabrakło oczywiście ćwiczeń artykulacyjnych i oddechowych.

fabryka języka cz. 1 1

fabryka języka cz. 1 2

fabryka języka cz. 1 3

fabryka języka cz. 1 4

fabryka języka cz. 1 5

 

 

Letnie zadania do wykonania..

Logopedia to bardzo obszerna nauka, jednak zajęcia logopedyczne mogą być świetną zabawą.
Dzieci mogły wykazać się nie tylko prawidłową wymową, ale także sprawnością manualną podczas zabawy w przenoszenie żółwich jajek, a także podczas zabawy rzutkami, czy żabimi skokami. Dużym zaskoczeniem były ćwiczenia oddechowe, podczas których dzieci musiały dmuchać przez słomkę w kubek, z którego wydobywały się bańki mydlane...

Czas na zbiory truskawek

Truskawki to bardzo dobre owoce, które świetnie smakują , ale także nadają się do zabaw logopedycznych. Razem z truskawkami dzieci ćwiczyły narządy artykulacyjne, wykonywały ćwiczenia oddechowe, utrwalały głoski, sortowały je, czy też ćwiczyły logiczne myślenie.

Zabawy z lodami
Podczas zajęć logopedycznych dzieci mogły rozwijać umiejętności kategoryzacji, sortowania, sekwencji, łączenia cech, rozpoznawania kolorów, kształtów, emocji i prostego kodowania, a także układać gałki lodów na ruchomym wafelku. Śmiechu podczas takich zajęć było co niemiara…
 
Dzień Pszczoły
 
20 maja obchodzony jest dzień pszczoły. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są to owady. Dlatego postanowiliśmy podczas zajęć logopedycznych również troszkę poznać ich życie. Dzieci ćwiczyły narządy artykulacyjne z pszczółkami, robiły fruwające pszczółki, dobierały ule do pszczółek, płatki kwiatów, układały szeregi, puzzle, cienie pszczółek, wykluczały elementy ze zbioru, czy też odgadywały emocje tych owadów. Pszczoły to bardzo interesujące owady....

Dzień Strażaka

Który chłopiec nie chciał być strażakiem, policjantem, czy żołnierzem? Chyba nie ma takich... dlatego z okazji święta Strażaków zapoznaliśmy się  z ich ciężką pracą. Dzieci podczas zajęć logopedycznych miały okazję omówić strój strażaka wraz z jego akcesoriami, układały historyjki obrazkowe, gasiły pożar podczas ćwiczeń oddechowych, ćwiczyły buźkę i język z Myszką- strażakiem, grały w dźwiękowy spinner strażacki i  w memory.

 

Nauka poprzez zabawę, czyli jak łączyć przyjemne z pożytecznym

Mówi się, że kiedy robisz to, co kochasz, nigdy nie pracujesz. Dokładnie to samo dotyczy nauki. Kiedy mamy zdobyć wiedzę z własnej nieprzymuszonej woli i gdy informacje, które czytamy bądź słuchamy nas interesują, przyswajamy je dużo szybciej i z nieporównywalnie większą przyjemnością. Tak też dzieje się podczas zajęć logopedycznych…

 

Tłusty czwartek, czyli święto pączka…..

Tłusty czwartek to przede wszystkim dzień, w którym możemy bezkarnie najeść się słodkimi wypiekami. Choć królem tłustego czwartku są oczywiście pączki….. Podczas zajęć logopedycznych również nie obyło się bez tych słodkości… Były magiczne pączki, pączkowe sekwencje, kształty, kolory, ćwiczenia oddechowe, gimnastyka buzi i języka. Logopedycznym słodkościom nie było końca….

 

„Dla babci i dziadka”

Styczeń to miesiąc, w którym nie zapominamy o naszych ukochanych babciach i dziadkach. Zajęcia logopedyczne to bardzo dobry czas, aby zrobić babeczki dla dziadków i ich poczęstować, pójść z wizytą do babci, zrobić śmieszne, babciowe minki, ćwiczyć słuch fonematyczny z babcią lub z dziadkiem. Babciu, Dziadku Kochamy WAS!!!

 
Grudniowy czas...
Grudzień to wyjątkowy czas...Są Mikołajki, święta Bożego Narodzenia .... To także wyjątkowy czas podczas zajęć logopedycznych. Przedszkolaki mają możliwość wielu zabaw : Wrzucanie pomponików do worka świętego Mikołaja, Mikołajowe saneczki, Wystrzałowy Mikołaj, Spagetti dla Mikołaja, czy zabawy z zabawnym Rudolfem...
 
Zabawa "Święty Mikołaj w tarapatach"

W czasie świątecznym przedszkolaki bawiły się w logopedyczne podchody. Musiały pomóc Mikołajowi odzyskać strój, rozwiązując po drodze wiele ciekawych zadań i zagadek. Były to m.in. : gra memory, układanie puzzli, ćwiczenia logicznego myślenia, ćwiczenia grafomotoryczne, szukanie par w worku z prezentami, aż w końcu odnalezienie stroju św. Mikołaja.

Zabawa "Krówkonosz"

Jak donieść krówkę do celu, kiedy brakuje kanapek, a po drodze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje? Jak wrócić na ścieżkę, która prowadzi prosto do zagrody? A może "wydłużyć" swoją krówkę, zdobywając największą liczbę punktów. Takie atrakcje podczas zajęć logopedycznych czekały na  przedszkolaków.  Była to zabawa "Krówkonosz". 

 
 Gra " Pingwin na lodzie"
Zasadą gry jest wybijanie kostek lodu za pomocą młotka, w taki sposób, aby tafla lodu nie zawaliła się całkowicie wraz ze spoczywającym na środku pingwinem. Gra rozpoczyna się od wylosowania na kółku koloru kostki jaki należy zbić. Przegrywa osoba, która spowoduje, że pingwin spadnie. Oczywiście tyle, ile spadnie kostek lodu, tyle należy powtórzyć wyrazów, wyrażeń lub zdań.
Dzieci  podczas zajęć logopedycznych miały także okazję do łowienia rybek, ćwiczeń artykulacyjnych z pingwinem, a także ćwiczyć oddech robiąc jaccuzzi pingwinkowi Heniowi.
 
 
Dinozaury
 to prehistoryczne stworzenia, które kilka milionów lat temu rządziły światem i poruszając się po powierzchni kuli ziemskiej, siały spustoszenie wśród mniejszych gatunków. Jednak dzieciaki je uwielbiają. Dlatego też gościliśmy je na zajęciach logopedycznych. Dzieci mogły zobaczyć jaja dinozaurów, Pobawić się diplodokiem podczas ćwiczeń oddechowych, a także przechadzały się  śladami dinozaurów, karmiły T-Rexa, odkrywały wykopaliska wodne Triceratopsa, Były to niezwykle emocjonujące zajęcia.
 
Gra " Szybka taca"

Gra polega na tym, aby przenieść kieliszki na tacy w określonym czasie i ich nie strącić. Przed swoją kolejką gracz losuje kartę z obrazkiem, na której zaprezentowana jest dodatkowa czynność, którą musi wykonać podczas przenoszenia kieliszków na tacy. Jeśli uda się to zadanie wykonać i nie zrzucić kieliszków, gracz może wymienić kieliszki na monety. Gracze muszą być czujni, gdyż taca porusza się! Wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej monet i prawidłowo wypowie wyrazy, wyrażenia lub zdania.

Wyniki konkursu logopedycznego

„Głoskowe rymowanki znamy, piękne rymy układamy”

Dnia 2 grudnia 2022 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu logopedycznego „Głoskowe rymowanki znamy, piękne rymy układamy”.
Wpłynęły do nas piękne prace, w których widać było twórcze logopedyczne zaangażowanie.

Po naradzie Jury w składzie: Pani Joanna Piasecka- Dyrektor Przedszkola, pani Renata Sulska- wychowawca, pani Anna Chmielewicz- Krzyżanowska- logopeda, pani Ewa Żuławska -wychowawca- logopeda,  zdecydowało o przyznaniu:

I miejsce

Oskar Górny i Lila Polkowska,

II miejsce:

Amelia Bera i Artur Miszałowski,

III miejsce:

Karolina Sochalska i Ignacy Buńkowski.

Przyznano również następujące wyróżnienia:

- Maja Szalkowska,

- Joanna Dąbrowska,

- Katarzyna Storm,

- Aleksandra Piątek.

Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy.


 

Rozwijajmy swoją mowę i wymowę.

Świetną okazją do poznania nowego słownictwa była zabawa z pojazdami. Dzieci naśladowały dźwięki pojazdów,  nazywały je, wskazywały miejsca ich poruszania się, dobierały do nich cienie, parkowały pojazdami z samogłoskami, ćwiczyły właściwy tor oddechowy, a także narządy artykulacyjne... 
 
 
Święto Dyni w ćwiczeniach logopedycznych 
Podczas zabaw z dynią dzieci miały okazję ćwiczyć narządy artykulacyjne i oddechowe, słuch fonematyczny, sekwencje, szeregi, kategoryzację, a także grały w dyniowe domino, double i gry planszowe.. 
 
 
Jesienne zabawy logopedyczne 
Zajęcia logopedyczne to świetna okazja, aby porozmawiać o jesieni. Dzieci dzieliły dary jesieni na kasztany i żołędzie, ćwiczyły buzię z listkami, dobierały cienie do obrazków, układały dary jesieni od największego do najmniejszego, a nawet przeliczały kropki na muchomorach....
na stronę internetową listopad 22 01
na stronę internetową listopad 22 02
na stronę internetową listopad 22 03
na stronę internetową listopad 22 04
na stronę internetową listopad 22 05
na stronę internetową listopad 22 06
na stronę internetową listopad 22 06na stronę internetową listopad 22 07
na stronę internetową listopad 22 08
na stronę internetową listopad 22 09
na stronę internetową listopad 22 10
na stronę internetową listopad 22 11
na stronę internetową listopad 22 12
 
 
Podczas zajęć logopedycznych odwiedziliśmy Zoo. Były ośmiornice, gąsienice, żyrafy, rekiny i kury. Dzieci miały świetną okazję ćwiczyć zaburzone głoski, jednocześnie świetnie się bawiąc... 
 
Lody dla ochłody 
Dzieci podczas zajęć logopedycznych miały okazję ćwiczyć refleks, koordynację wzrokowo-ruchową, a także prawidłowo wymawiały głoski w wyrazach, wyrażeniach, zdaniach... Było bardzo smacznie... 
 
 
Gry planszowe 
Gry powodują, że dziecko rozwija się zarówno w sferze fizycznej, doskonaląc sprawność motoryki małej i dużej, jak i umysłowej.Dodatkowo gry planszowe wprowadzają graczy w świat fantazji. Są także nieocenioną pomocą logopedyczną. 
 
 
Zabawa "Koło Fortuny"
Jak wiemy fortuna kołem się toczy... Na logopedii także... Podczas zajęć dzieci miały okazję kręcić kołem, na którym były różne zadania logopedyczne, np. język fantazji, zabawa w chowanego, cienie logopedyczne, sprawne uszy, czy zagadki. Dzięki takiej zabawie dzieci mogły w bardzo ciekawy i interesujący sposób ćwiczyć głoski, z którymi mają problem. 
 
 
W krainie lodu i pingwinów 
Czasami warto, chociaż na chwilę przenieśc się do zaczarowanej krainy, aby pobawić się z pingwinami,zrobić im jacuzzi, łowić rybki, posłuchać lodowych zagadek... To tylko niektóre atrakcje podczas zajęć logopedycznych. 
 
 
Tłusty czwartek
 
To dzień, w którym najpopularniejszą potrawą są oczywiście pączki. Nie zabrakło ich także podczas zajęć logopedycznych...
 
 
Dzień dinozaura 
Dzień ten jest nieoficjalnym świętem na czesc tych gadów. To wspaniała okazja, aby promowac wiedzę na ich temat, ale również świetnie się bawić ćwicząc podczas zajęć logopedycznych.... 
 
 
Walentynki to coroczne święto zakochanych.... Ale nie tylko... My również podczas zajęć logopedycznych wykorzystaliśmy te atrybuty miłości do świetnej nauki i zabawy... 
 
 
Zabawa "Ryjek Świnki" 
To gra, która zapewniła dzieciom mnóstwo radości i zabawy. Dzieci zbierały jedzonko z korytka przy pomocy ryjka, jednocześnie utrwalając głoski.
 
 
Mikołajkowo i świątecznie.... 
Grudzień to miesiąc wyjątkowy... Mikołajki, Boże Narodzenie i Sylwester. Niesamowicie i magicznie było również podczas zajęć logopedycznych. Dzieci miały okazję huśtać Mikołaja, wrzucać prezenty do jego worka, karmić Mikołaja makaronem spagetti. Przebyły podróż pociągiem do Mikołaja, podświetlały latarką magiczne bombki, a także szukały gwiazdek pod śniegiem. A to wszystko w zaczarowanych okularach.  Natomiast w Sylwestra korzystały z " szybkiej tacy", gdzie ćwiczyły sprawność, szybkość i koordynację wzrokowo - ruchową. Zabawa podczas zajęć była naprawdę zjawiskowa.

 

Wyniki IV konkursu logopedycznego „ Z muchą na luzie ćwiczymy buzię”

Konkurs skierowany był do dzieci 4-6-letnich uczęszczających na zajęcia logopedyczne z placówek oświatowych   z terenu miasta i gminy Kowalewo Pomorskie. Celem konkursu było usprawnianie kompetencji językowych, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz uzdolnień twórczych,  prawidłowe utrwalenie artykulacji głosek sprawiających trudności. Zadaniem nauczyciela lub rodzica było nagranie  filmu przedstawiającego recytację jednego wiersza indywidualnie przez dziecko i przesłanie go drogą elektroniczną. Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Jury oceniało uczestników biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, kulturę słowa (poprawność językową), interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Dokonało oceny prezentacji i wyłoniło zwycięzców:

I miejsce:

Gabriela Sypek - SP Wielkie Rychnowo

Jan Plewa – Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim   

II miejsce:

Agata Lewandowska – SP Pluskowęsy

Blanka Jaguś -  Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim   

III miejsce:

Tymon Meller- Przedszkole Gminne w Ostrowitem

Wyróżnienie:

Amelia Malinowska- Przedszkole Gminne w Ostrowitem

Aleksander Kamiński - Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim                                    

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje i  życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Z okazji Dnia Pluszowego Misia ten niezwykły przyjaciel zawitał na zajęciach logopedycznych. Dzieci miały okazję ćwiczyć z misiem narządy artykulacyjne, właściwy tor oddechowy, układać puzzle, sekwencje, nazywać kolory, ćwiczyć relacje przestrzenne, karmić misia, dobierać cienie, kształty, czy nazywać emocje. Śmiechu i radości było bez liku... 

 

Prawidłowe kształtowanie mowy jest fundamentem1 1

Prawidłowe kształtowanie mowy jest fundamentem1 2

Prawidłowe kształtowanie mowy jest fundamentem1 3

Prawidłowe kształtowanie mowy jest fundamentem1 4

 

 

 

 Wyniki konkursu logopedycznego „ Bajka logopedyczna”

W lutym 2021r. w Przedszkolu Publicznym w Kowalewie Pomorskim odbył się konkurs logopedyczny pod tytułem „ Bajka logopedyczna”. Przeznaczony był dla dzieci w wieku 5-6 lat. Był to konkurs o zasięgu powiatowym, a jego głównym celem było ułożenie bajki według własnego pomysłu, w której treść należało wpleść ćwiczenia usprawniające narządy mowy i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Taką bajkę należało także zilustrować, wykonując pracę dowolną techniką plastyczno-techniczną.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony dzieci, nauczycieli, jak i rodziców. Komisja konkursowa oceniała prace biorąc pod uwagę zgodność z tematem                                   i regulaminem, pomysłowość fabuły oraz trafność doboru ćwiczeń logopedycznych do jej treści, aranżację tematu. Poziom przygotowanych prac był bardzo wysoki. Wszystkie były ciekawe, oryginalne, wykonane z dużą starannością.. Po burzliwych obradach, jury konkursowe w końcu zdecydowało! To była trudna decyzja….
Spośród wielu niesamowitych i bardzo pomysłowych propozycji udało nam się wybrać ścisłą czołówkę.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce- Stanisław Krasicki z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim

II miejsce- Jakub Skotarczak ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie im. J. Korczaka

II miejsce- Paweł Kwiatkowski z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim

III miejsce- Iga Talar ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem im. T. Jędryczki

III miejsce- Alan Jurgielski ze Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach im. Wojska Polskiego

Wyróżnienia:

- Michalina Marynowska - z Przedszkola Samorządowego w Brzozówce

- Aleksandra Jurkiewicz- z Przedszkola Publicznego nr 2 im. M. Konopnickiej

w Golubiu- Dobrzyniu

- Jakub Chmielewski - z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a laureaci wspaniałe nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.                  

 

 

 

 

 

 

"Logopedia to świetna zabawa"

 

 

„Mowa nie jest umiejętnością wrodzoną, dziecko przyswaja sobie ją od

najbliższego otoczenia drogą naśladownictwa”.

ania11.jpg

 

 

Metryczka do pobrania <pobierz>

 

 

Drodzy Rodzice!!!

Witam Was bardzo serdecznie w nowym roku szkolnym 2020/2021. Liczę na udaną współpracę, która z pewnością zaowocuje piękną wymową Waszych pociech...

W naszym kąciku logopedycznym – „Fabryka języka” znajdziecie rady oraz propozycje ćwiczeń i zabaw usprawniających, wspomagających wymowę, które możecie wykonywać z dzieckiem w domu, jak również inne ciekawostki z dziedziny logopedii.

Pozdrawiam

mgr Anna Chmielewicz- Krzyżanowska – logopeda

ania222.jpg

We wrześniu w naszym przedszkolu przeprowadzane są przesiewowe badania mowy wśród wszystkich dzieci uczęszczających do placówki. Na podstawie przesiewowego badania mowy wyłonione są dzieci, które objęte są opieką logopedyczną. Czas trwania zajęć logopedycznych wynosi ok. 45 min. i jest on uzależniony od możliwości i potrzeb dziecka. Misją każdego logopedy jest prowadzenie ćwiczeń w taki sposób, aby dziecko chętnie z nim współpracowało, a terapia przynosiła jak najlepsze efekty. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym ćwiczenia przybierają formę zabawy, są dostosowane do zainteresowań i możliwości konkretnego dziecka.

ania333.jpg

Jak skutecznie wspomagać rozwój mowy dziecka:

 W procesie kształtowania się mowy ogromną rolę odgrywają rodzice. Są pierwszym i najważniejszym wzorem, który dziecko będzie próbowało naśladować. Kilka rad w jaki sposób skutecznie wspomagać rozwój swoich dzieci: Do dziecka mówimy już od pierwszych dni jego życia, stosując tzw. kąpiel słowną. Wykorzystujemy do tego codzienną aktywność. Komentujmy możliwie często to, co sami robimy i co robi dziecko. Mówmy do naszego dziecka wyraźnie i powoli, by wszystkie wypowiadane przez nas słowa były czytelne. Zadbajmy o to, aby dziecko prawidłowo nauczyło się żuć (żucie powinno odbywać się ruchami okrężnymi), odgryzać (prawidłowe odgryzanie możliwe jest po wyrżnięciu siekaczy - powinno być przednie tj. dziecko powinno odgryzać pokarm przodem), oddychać (w czasie spoczynku nosem, podczas mówienia ustami).
Czytajmy i opowiadajmy dziecku bajki, wierszyki. Śpiewajmy dziecku piosenki, kołysanki.
Wspólnie nazywajmy przedmioty z najbliższego otoczenia (tłumaczymy do czego służą, jak są zbudowane). Wspólnie z dzieckiem bawmy się w zabawy dźwiękonaśladowcze, zabawy językowe, zabawy paluszkowe. Słuchajmy tego, co do nas mówi dziecko. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, niech spróbuje nam przekazać swoje potrzeby słowami. Bądźmy cierpliwi - nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź.
Zachęcajmy dziecko do mówienia – stawiając dziecku pytania. Sami odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.


Czego nie powinnyśmy robić?

Przede wszystkim nie dostarczajmy dziecku nieprawidłowego wzorca wymowy – unikajmy zdrobnień, spieszczeń. Unikajmy podawania dziecku także smoczka. Jeśli już się na to zdecydujemy wybierzmy taki, który dostosowany będzie rozmiarem do wieku dziecka. Nie poprawiajmy „stale” wymowy dziecka, prosząc by powtórzyło „lepiej”. Nie krytykujmy mowy dziecka w jego obecności, ani w obecności innych osób. Nie porównujmy go z rówieśnikami. Chwalmy dziecko za każdą aktywność słowną.

ania44.jpg

Charakterystyka właściwości mowy dziecka w wieku przedszkolnym

Wielokrotnie powtarzane przez rodziców nazwy przedmiotów, znajdujących się w otoczeniu dziecka, zostawiają słuchowe ślady w jego mózgu. Dziecko usłyszawszy potem daną nazwę – potrafi sobie wyobrazić przedmiot, do którego ona się odnosi, czyli potrafi zrozumieć znaczenie wyrazu, a z czasem potrafi również nazwać przedmiot. Rozwój mowy postępuje równolegle z rozwojem motoryki narządów artykulacyjnych. Mowa wytwarza się dzięki skoordynowanej aktywności muskulatury języka, warg, gardła itp. Do rozwoju i koordynacji poszczególnych części aparatu artykulacyjnego potrzebny  jest czas i aktywne ćwiczenia.

Rozwój mowy dziecka trwa kilka lat i w jego przebiegu wyodrębniają się pewne okresy, których czas trwania u dziecka normalnie rozwijającego się można  w przybliżeniu określić w sposób następujący:

  • okres melodii (0 – 1 r. ż.),
  • okres wyrazu (1 – 2 r. ż.),
  • okres zdania (2 – 3 r. ż.),
  • okres swoistej mowy dziecięcej (3 – 7 r. ż.).

Okres zdania (od 2 do 3 roku życia)

Dziecko zaczyna rozumieć mowę rodziców, dotyczącą członków rodziny, interesujących je przedmiotów lub aktualnych wydarzeń. Pierwsze zdania są dwuwyrazowe  i wyłącznie twierdzące. Dosyć szybko pojawiają się proste zdania pytające i rozkazujące. Z części mowy najczęściej używane są rzeczowniki, będące nazwami konkretnych  przedmiotów, występujących w otoczeniu dziecka, np. pokarmów, napojów, zwierząt, części ciała, części ubrania. Czasowniki oznaczające czynności fizjologiczne, ruch, pozycje, używane są początkowo w formie bezokolicznika, ale wkrótce pojawiają się w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym, aczkolwiek nie zawsze poprawnie. Mowa dziecka staje się zrozumiała i to nie tylko dla osób z najbliższego otoczenia. Najwięcej nowych słów dziecko przyswaja sobie w 2-3 roku życia. Okres ten jest przełomowy w rozwoju mowy, gdyż dziecko przyswaja sobie wtedy podstawy systemu leksykalnego i morfologicznego języka, jakim mówi jego otoczenie, a dalsze lata przynoszą jego doskonalenie. W tym okresie dziecko powinno już wypowiadać głoski: p, b, m, f, w, k, g, ch, t, d, n, l, ś, ź, ć, dź, ń oraz zmiękczone : pi, bi, mi, ki, gi. Pod koniec tego okresu mogą pojawiać się już głoski : s, z, c, dz a nawet : sz, ż, cz, dż. Wymienione głoski nie zawsze są pełnowartościowe, a czasem bywają zastępowane innymi łatwiejszymi głoskami, wskutek małej sprawności narządów artykulacyjnych.

ania55.jpg

Okres swoistej mowy dziecięcej (od 3 do 7 roku życia)

Dziecko 3-letnie potrafi porozumieć się z otoczeniem, mowa jego jest już w pewnym stopniu ukształtowana. Nie znaczy to jednak, że jest pozbawiona błędów, i że jej rozwój nie odbywa się w dalszym ciągu. Dziecko zaczyna odróżniać dźwięki s, z, c, dz od ich miękkich odpowiedników. Pod koniec czwartego roku życia pojawia się głoska r, wcześniej dziecko pomijało ją lub zastępowało inną. Około 4-5 roku życia pojawiają się głoski sz, ż, cz, dż, choć mogą być jeszcze wymawiane jak s, z, c, dz. Mowa dziecka daleka jest od doskonałości. Wyrazy są poskracane, głoski poprzestawiane, grupy spółgłoskowe – uproszczone. Występują zlepki wyrazów i nowotwory językowe.

Tak więc dziecko 3-letnie powinno już wymawiać wszystkie samogłoski, tak ustne, jak                        i nosowe: a, o, e, u, i, y, ą, ę, chociaż w mowie jego mogą występować odstępstwa, np. zamiana samogłosek: a=o, e=a, i=y. Jest to związane z nie wykształconą sprawnością narządów artykulacyjnych. Powinny występować również spółgłoski twarde i zmiękczone: m, mi, b, bi, p, pi, f, fi, w, wi, ś, ć, ź, dź, ń, k, g, ki, gi, ch, t, d, n, l, li, j, ł. W wieku tym pojawiają się głoski : s, z, c, dz, a nawet sz, ż, cz, dż. Ogólnie biorąc, mowę dziecka 3-letniego cechuje zmiękczanie głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, które często są wymawiane jako ś, ź, ć, dź, r może być wymawiane jak j lub l, zamiast f występuje ch i odwrotnie.

Wymowa dziecka 4-letniego różni się pod względem dźwiękowym. Utrwalają się takie głoski jak: s, z, c, dz. Dziecko nie powinno już wymawiać ich jak : ś, ć, dź, ź. Pojawia się głoska r, choć jej opóźnienie nie powinno jeszcze niepokoić. Głoski sz, ż, cz, dź dziecko jeszcze zamienia na s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź.

Mowa dziecka 5-letniego jest już w zasadzie zrozumiała. Głoski sz, ż, cz, dż, które pojawiały się w czwartym roku życia, zaczynają się ustalać. Dziecko potrafi je poprawnie powtórzyć, choć w mowie potocznej mogą jeszcze być wymawiane jak s, z, c, dz. Głoska r powinna być wymawiana, ale często pojawia się dopiero w tym okresie.

ania666.jpg

Mowa dzieci 6-letnich powinna już być opanowana pod względem dźwiękowym.

Mówienie jest sprawnością, której trzeba się uczyć, tak jak wszelkich innych sprawności. Jest to możliwe dzięki sukcesywnemu dojrzewaniu różnych organów mowy. Po urodzeniu żaden z tych organów nie jest jeszcze gotowy do swych czynności. Mowa wytwarza się dzięki skoordynowanej aktywności muskulatury języka, warg, gardła, podniebienia, krtani i płuc. Przedstawiony wyżej rozwój mowy postępuje równolegle z rozwojem motoryki narządów artykulacyjnych. Dziecko ćwiczy narządy artykulacyjne poprzez czynności ssania, połykania , żucia. W ten sposób język przygotowuje się do wymowy głosek. Najtrudniejsze głoski sz, ż, cz, dż oraz r wymagają dodatkowych precyzyjnych ruchów, np. uniesienie języka, ruchy wibracyjne. Prawidłowa artykulacja głosek warunkuje rozwój mowy dziecka. Do rozwoju i koordynacji poszczególnych części wchodzących w skład skomplikowanego narządu mowy potrzebny jest pewien okres i aktywne ćwiczenia.

Rozwój mowy nie u wszystkich dzieci przebiega jednakowo: u jednych szybciej, i te dzieci zaczynają mówić wcześniej, u innych zaś wolniej, co przejawia się późniejszymi początkami mowy i wolniejszym przyswajaniem sobie wymowy pewnych głosek. Różna może być kolejność pojawiania się poszczególnych głosek w trakcie rozwoju mowy. Stopień rozwoju mowy w danym momencie zależy od różnych czynników. Do najważniejszych należą psychofizyczny rozwój dziecka oraz wpływ środowiska.

 

 

Kochane Dzieciaczki! Drodzy Rodzice!


W rozwoju mowy ogromną rolę spełnia środowisko w jakim dziecko się wychowuje, a codzienny kontakt z rodziną i rówieśnikami dostarcza nowych doświadczeń i pozwala nabywać wiele nowych umiejętności językowych. Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenie w szkole. Daje możliwości komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, własnych opinii i uczuć.
Również w terapii logopedycznej ogromną rolę odgrywają rodzice. Aktywny udział w terapii poprzez kontynuację ćwiczeń w domu jest niezbędnym warunkiem efektywnego korygowania wad wymowy.
W ramach ćwiczeń domowych bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja. Ćwiczenia powinny być prowadzone codziennie i trwać ok.10-15 minut. Dlatego też dzisiaj gorrrrrąco polecam ćwiczenia artykulacyjne w postaci bajki logopedycznej oraz ćwiczenia oddechowe, poprzez własnoręcznie wykonaną pomoc logopedyczną w postaci Sowy. Serdecznie zapraszam do wspólnej zabawy.

 

BAJKA W TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

Bajka logopedyczna oprócz tego, że usprawnia narządy mowy dziecka, to również uwrażliwia na różnorodność świata dźwięków, mobilizuje do myślenia i poprawnej werbalizacji, przygotowuje do nauki czytania (poprzez usprawnianie słuchu fonemowego). Bajka logopedyczna to krótka historyjka, której bohaterami może być nasze dziecko, Pan Języczek lub zwierzątka. Może być całkowicie abstrakcyjna lub związana z aktualną sytuacją i wydarzeniami w życiu dziecka. Dorosły może ułożyć ją sam lub zaczerpnąć z literatury. Dzieci słuchając czytanych lub opowiadanych bajek, wykonują ćwiczenia usprawniające narządy mowy, polegające na pokazaniu ruchem języka, warg, żuchwy określonego fragmentu bajki. Ćwiczenia demonstruje dorosły, dlatego musi je sam wcześniej starannie przećwiczyć przed lustrem. Ćwiczenia są wplatane w treść bajki tak, aby dzieci nie odczuły znudzenia i zmęczenia, dlatego też urozmaiceniem są także elementy ruchu i wypowiadane wyrazy dźwiękonaśladowcze.
A oto pierwsza propozycja bajki logopedycznej…. Mam nadzieję, że się Wam spodoba…


Osiołek

Na polanie bardzo smacznie spał sobie osiołek (chrapanie). Gdy nastał ranek, osiołek się zbudził, bardzo szeroko otworzył buzie i ziewał (ziewanie). Nagle poczuł się głodny. Nagrał więc sporo trawy do pyska (otwieranie i zamykanie ust). I dokładnie zaczął żuć (żucie). Po swoim śniadaniu osiołek oblizuje ząbki, żeby były czyste - każdy ząbek po kolei (przesuwamy językiem po zębach). Jedno źdźbło przykleiło mu się do podniebienia, trzeba je koniecznie oderwać (przesuwamy językiem po podniebieniu). Osiołek po swoim jedzeniu biega po polanie (kląskanie). Zmęczony osiołek podchodzi do strumyka i pije wodę (język zwinięty w rurkę). Przed nocnym spaniem osiołek dokładnie myje każdy ząbek (język przesuwamy po wewnętrznej i zewnętrznej ścianie zębów) oraz policzki (język przesuwamy po wewnętrznej stronie policzków).

A teraz obiecana Sowa….
Sowa – zabawka oddechowa
Wydająca odgłosy sowa przygotowana z rolek po papierze toaletowym to bardzo ciekawa zabawka oddechowa. Wystarczy dmuchać przez słomkę, przykryć obiema rękami wyloty rolek po papierze toaletowym, by usłyszeć hukanie sowy. Można modulować sposób dmuchania i uzyskać bardzo realny odgłos wydawany przez sowy.
Materiały: dwie rolki po papierze toaletowym, nożyczki, plastikowa słomka, taśma samoprzylepna, marker, zszywacz biurowy.
1. Z jednej rolki po papierze toaletowym odcinamy 1/3 części – z odciętego fragmentu wycinamy podwójny element na dziób oraz dwa trójkąty na uszy.

 

 1

2. Dziób oraz uszy mocujemy przy pomocy zszywacza, oczy rysujemy czarnym markerem.

 

 2

3.W drugiej rolce wycinamy kwadratowy otwór.

3

 

4. Słomkę spłaszczamy przy pomocy nożyczek.

 4

 

5.Spłaszczoną słomkę przyklejamy tuż przy kwadratowym otworze. Słomka musi być spłaszczona ale jednocześnie mieć niewielką szparkę, którą będzie wpadało powietrze.

 5

6.Zszywaczem łączymy głowę z tułowiem sowy .

6

 

7. Gotowa sowa!

 

7Aby uzyskać dźwięk pohukiwania sowy należy dokładnie zasłonić obiema rękami boki rolki toaletowej a następnie dmuchać w słomkę.

Tu można obejrzeć filmik, na którym zademonstrowany jest dźwięk wydawany przez sowę.

https://www.youtube.com/watch?v=wm8JBHxtm3c

 

 

 

1anusi.jpg

anusiowe2.jpg

aniki3.jpg

anulki4.jpg

anulki5.jpg

anusiak6.jpg

anula7.jpg

anula8.jpg

Logopeda jest tylko przewodnikiem, który podpowiada, pokazuje, jak pracować,
by osiągnąć efekt. To rodzice są najważniejsi!!!

• rodzice muszą być w stu procentach oddani terapii logopedycznej swojego dziecka i nie liczyć, że jedno spotkanie w tygodniu rozwiąże problem;
• rodzice są specjalistami „od swojego dziecka” i to od Rodziców zależy, jaką relację budują z dzieckiem i jak ją wykorzystują do logopedycznych ćwiczeń domowych;
• rodzice pozostają w obowiązku dopilnowania swojej pociechy w codziennych zadaniach terapeutycznych, by wpływać na skuteczność spotkań logopedycznych.

Jak postępować, aby rozwój mowy Twojego dziecka przebiegał prawidłowo?

• Wypowiedzi osób z najbliższego otoczenia powinny być poprawne. Do dziecka należy mówić powoli, wyraźnie. Należy unikać języka dziecinnego w trakcie rozmowy z dzieckiem.
• W okresie kształtowania mowy dziecko nie powinno kontaktować się z osobami, które mają wady wymowy, ponieważ może taką wymowę naśladować.
• Nie należy gasić naturalnej skłonności dziecka do mówienia obojętnością, cierpką uwagą, lecz słuchać uważnie wypowiedzi, zadawać dodatkowe pytania.
• Nie wolno poprawiać wymowy dziecka, żądać by kilkakrotnie powtarzało dane słowo, zawstydzać, karać za wadliwą wymowę – hamuje to chęć do mówienia, a co za tym idzie, w konsekwencji – dalszy rozwój mowy.
• Wskazane jest częste opowiadanie dziecku bajek, czytanie, wspólne oglądanie filmów i rozmawianie na ich temat. Rodzicu pamiętaj, twoja wymowa jest wzorcem do naśladowania przez twoje dziecko! Zwracaj więc uwagę na to, jak sam mówisz.
• Nie należy zaniedbywać chorób uszu, gdyż nieleczone mogą powodować niedosłuch.
• Jeśli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu), konieczne jest zapewnienie opieki lekarza specjalisty, gdyż wady te są przyczyną zaburzeń mowy.
• Dziecka leworęcznego nie należy zmuszać do posługiwania się prawą ręką w okresie kształtowania się mowy, może to spowodować niepłynność mowy.
• Nie należy wymagać zbyt wczesnego wymawiania głosek takich jak: sz, ż, cz, dż. r. Dziecko nieprzygotowane pod względem sprawności swoich narządów mownych, nie różnicujące jeszcze słuchowo tych dźwięków może je zniekształcać, wymawiać nieprawidłowo. Tworzymy w ten sposób u dziecka wadliwe nawyki artykulacyjne, trudne do zlikwidowania.
• Jeśli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać, a nie robi tego, zasięgnijmy rady logopedy.

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA
1.Parsknięcie (naśladowanie konia) - wykonuj je przy zamkniętych wargach i lekko zaciśniętych zębach. To najlepszy rozluźniający aparat mowy przerywnik, więc parsknij sobie po każdej serii ćwiczeń.
2. Kilka razy szeroko otwórz i zamknij usta, układając je w pozycji
poszczególnych samogłosek (najlepiej w kolejności "a", "o", "u", "e", "i", "y".
Na razie rób to bezdźwięcznie. Pamiętaj o parsknięciu.
3. Lekko otwórz usta, dolną szczęką zataczaj w poziomie jak najrówniejsze koła 10 razy w jedną i 10 w drugą stronę (powinieneś wyglądać jak krową przeżuwająca trawę).
4. Podobne okręgi tym razem zataczaj w pionie.
5. Wysuwaj szczękę na przemian daleko do przodu i do tyłu.
6. Zaciśnij zęby, układaj usta na przemian w szeroki uśmiech i wąziutki dziubek.
7. Zaciśnij zęby, ustami stulonymi w dziubek staraj się dotknąć na przemian
ucha lewego i prawego.
8. Zamknij usta. W przestrzeni między wewnętrzną stroną warg i zębami zataczaj
językiem okręgi kilka razy w jedną stronę i kilka w drugą.
9. Otwórz usta. Zataczaj okręgi jak najmocniej wysuniętym językiem, tym razem
po zewnętrznej stronie warg - kilka razy w jedną i drugą stronę.
10. Przy lekko rozchylonych ustach bardzo szybko przeprowadzaj koniuszek języka
z jednego kącika ust w drugi. Ćwiczenie to można wykonywać również baaardzo
powoli (jest wtedy jeszcze trudniejsze).

 WIERSZYKI NA DOBRĄ DYKCJE


BĄK
Spadł bąk na strąk,
a strąk na pąk.
Pękł pąk, pękł strąk,
a bąk się zląkł.


BYCZKI
W trzęsawisku trzeszczą trzciny,
trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny
a trzy byczki znad Trzebyczki
z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.


BZYK
Bzyczy bzyg znad Bzury
zbzikowane bzdury,
bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy
i nad Bzurą w bzach bajdurzy,
bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka,
bo zbzikował i ma bzika!


CHRZĄSZCZ
Trzynastego, w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie:
- Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza,
zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany!
Drzewiej chrząszcze w trzcinie brzmiały,
teraz będą się tarzały.

Oto kilka propozycji zabaw z dzieckiem:

  • Znajdź różnice między obrazkami:

logow.jpg

  • Wskaż myszce drogę do serka

logowmysz.jpg

  • Dokończ rysować sekwencje według wzoru

sekwsencje z.jpg

  • Znajdź takiego bałwanka jak w ramce

bałwanki1222.jpg

ciekawostki logo.jpg

 

 

 

Wyniki konkursu logopedycznego „ Zabawy i ćwiczenia oddechowe”


              W listopadzie 2019r. w Przedszkolu Publicznym w Kowalewie Pomorskim odbył się konkurs logopedyczny pod hasłem „ Zabawy i ćwiczenia oddechowe”, przeznaczony dla dzieci w wieku 4-7 lat. Był to konkurs o zasięgu wojewódzkim, a jego głównym celem było przygotowanie pomocy logopedycznej do wykonywania ćwiczeń oddechowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony dzieci, nauczycieli, jak i rodziców. Komisja konkursowa oceniała prace pod względem pomysłowości, techniki wykonania oraz zaangażowania w wykonanie pomocy logopedycznej. Poziom przygotowanych prac był bardzo wysoki. Wszystkie były ciekawe, oryginalne, wykonane z dużą starannością. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki, a laureaci wspaniałe nagrody rzeczowe.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce- Jagoda Wolska z Przedszkola Samorządowego w Brzozówce
II miejsce- Kacper Szablewski z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim
II miejsce- Alicja Stefańska z Przedszkola Publicznego nr 2 im. M. Konopnickiej w Golubiu- Dobrzyniu
III miejsce- Marcel Dunajski z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim
III miejsce- Marika Fryśna z Przedszkola Publicznego nr 2 im. M. Konopnickiej w Golubiu- Dobrzyniu
III miejsce- Adrian Szewczyk z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim
Wyróżnienia:
Julka Tokarska- z Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim
Marcelina Zalewska – z Niepublicznego Przedszkola „Entliczek- Pentliczek” w Kowalewie Pomorskim
Jakub Topij- ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Wielkim Rychnowie
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu. 

 

Cienie logopedyczne i żarłoczne pingwiny

 

 

logo1.jpg

           Drodzy Rodzice, witam Was w nowym roku szkolnym 2019/2020! Wakacje dobiegły końca, czas wrócić do dobrych nawyków- systematycznych, rzetelnych ćwiczeń logopedycznych z Waszym dzieckiem.
           Gratuluję tym, którym podczas letniego wypoczynku, udało się motywować swoje dziecko i choć od czasu do czasu utrwalać z nim ćwiczone głoski!
           Nowym Rodzicom wyjaśnię, a tym z którymi jestem w stałym kontakcie od zeszłego roku- przypomnę, jak wygląda procedura zakwalifikowania się dziecka na zajęcia logopedyczne.
        Rodzicu -jeśli cokolwiek Cię niepokoi, masz jakieś wątpliwości- jesteś mile widziany w gabinecie logopedycznym– chętnie pomogę!
           Pierwsze tygodnie września przeznaczone są na przeprowadzenie przesiewowego badania mowy, podczas którego sprawdzam, czy rozwój mowy Waszych dzieci jest prawidłowy; następnie-u tych dzieci, u których stwierdziłam jakieś nieprawidłowości-opóźnienia, zakłócenia, wady - przeprowadzam pełną diagnozę logopedyczną. Po przeprowadzeniu wszystkich diagnoz-rodzice dzieci zakwalifikowanych na terapię dostaną zgodę na zajęcia, informację z terminem zajęć dziecka.


Na zajęcia potrzebne będą zeszyty (dowolny format, grubość).

Liczę na dobrą współpracę oraz w razie jakichkolwiek pytań, problemów, wątpliwości- zapraszam do gabinetu w przedszkolu- znajdziemy rozwiązanie!

Poniżej przedstawiam godziny mojej pracy.


                                                            Życzę wszystkim udanego roku szkolnego!
                                                           mgr Anna Chmielewicz-Krzyżanowska
                                                                logopeda

ogo222.jpg

logo11111.jpg

logo22222.jpg

Jak zmotywoać dziecko do ćwiczeń logopedycznych?

 - Spróbuj jeszcze raz!
Jeśli próba prawidłowego wyartykułowania głoski kolejny raz kończy się niepowodzebiem, to powiedz: Nic się nie stało, spróbuj jeszcze raz.
- Stosuj zasadę małych kroków.
Krótkie i często powtarzane ćwiczenia skutecznie prowadzą do osiągnięcia poprawy mowy.
-  Bądź uchem dziecka.
Dziecko nie słyszy swoich błędów wymowy. Od Ciebie dowie się, czy wymówiło wyraz prawidłowo, czy nie.
- Nagradzaj dziecko za rezulaty i wysiłek.
Pamiętaj, że dziecko ciążko pracuje, aby nauczyć się nowego sposobu mówienia. Twoja pochwała i docenienie wysiłku są najlepszymi nagrodami i niezwykle skutecznymi motywatorami.
- Dostrzegaj najmniejsze sukcesy.
To ważne, aby zauważyć każdą poprawę w mówieniu. Widząc sukcesy nabiera się chęci do dalszej pracy.
- Koncentruj uwagę.
Ćwiczenia wykonywane z uwagą lepiej i szybciej są utrwalane. Ważna jest koncentracja uwagi nie tylko u dziecka, lecz także u rodziców.
- Nie przerywaj spontanicznych wypowiedzi dziecka poprawianiem błędów.
Nie przyspieszysz w ten sposób osiągnięcia rezultatów w terapii, a możesz zirytować i zniechęcić dziecko do mówienia.
- Nie porównuj dziecka z innymi.
Krytyka, porównywanie i obwinianie dziecka nie pomoże mu w poradzeniu sobie z trudnościami. W ten sposób podcinamy dziecku skrzydła i demotywujemy je.
- Nie zawstydzaj dziecka.
Mówienie: takie duże dziecko, a jeszcze sepleni przynosi duże szkody dla rozwoju psychicznego dziecka.
- Pozwól dziecku popełniać błędy.
To jest nieodłączna część procesu terapeutycznego.
- Nie używaj określeń typu: zawsze i nigdy.
To nieprawda, że Twoje dziecko zawsze popełnia błędy i nigdy niczego nie powiedziało bezbłędnie.
- Chwal nawet za najmniejsze osiągnięcia.
Dziecko powinno wiedzieć,że doceniasz każdy jego wysiłek i widzisz jak się stara, choć całkowity sukces jeszcze przed Wami.
- Terapia logopedyczna to nie czary –mary.
To systematyczna, codzienna praca. To ćwiczenie nowych nawyków artykulacyjnych.
- Baw się dobrze!
Ćwiczenia to Wasz wspólnie spędzany czas przeznaczony na zabawy i budowanie więzi rodzinnej.

 ogo333.jpg

Copyright © 2024. Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim Rights Reserved.