XVIII Przedszkolny Konkurs wiersza ekologicznego

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.     - Florian Plit

Jesteśmy mieszkańcami wyjątkowej planety Ziemi, która jest domem ludzi, zwierząt, ptaków i wielu innych niezwykłych stworzeń. Uczymy dzieci wielu ważnych rzeczy od wczesnych lat, bo właśnie wtedy uczą się chętnie i najszybciej. Dlatego szacunku i miłości do Matki Ziemi warto uczyć dzieci od samego początku, najlepiej na podstawie własnego przykładu, ale również poprzez śpiewanie piosenek, udział w różnych akcjach i konkursach ekologicznych, oraz poprzez lekturę opowiadań i wierszy. To bardzo ważne by nawet małymi kroczkami, ale każdy z nas dbał codziennie o naszą Planetę.

W miniony piątek 21 kwietnia 2023 roku odbył się XVIII PRZEDSZKOLNY KONKURS WIERSZA EKOLOGICZNEGO pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie. Udział w konkursie wzięły dzieci z różnych placówek przedszkolnych i szkół z terenu powiatu golubsko- dobrzyńskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas  zaproszeni goście w osobach: Pan Jacek Żurawski – Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie, Pan Jerzy Koralewski – Radny Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Danuta Drożdża- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ireny Sandlerowej w Wielkiej Łące. Pan Burmistrz zabierając głos wspomniał jak bardzo się cieszy, że właśnie dzieci od najmłodszych lat uczą się jak dbać o naszą Matkę Ziemię i życzył wszystkim udanego konkursu.

Po przywitaniu wszystkich osób  przybyłych na konkurs przez Panią Dyrektor Joannę Piasecką przejęte i świetnie przygotowane dzieci pięknie recytowały wybrane spośród wielu, wiersze o tematyce ekologicznej. Opiekunowie często zadbali o ciekawe przebranie i  rekwizyty które wzbogacały prezentacje dzieci. Zapytane o to w jaki sposób możemy dbać o Matkę Ziemię, mali strażnicy przyrody doskonale znali odpowiedź. Każde wystąpienie było wyjątkowe, dlatego każdy otrzymał nagrodę w postaci małego upominku i dyplomu.

Powołana przez organizatorów komisja w osobach:

• Przewodnicząca: Aneta Guzowska - Dyrektor Przedszkola Terapeutycznego w Kowalewie Pomorskim, logopeda;
  • Członkowie: Barbara Niewidział - Dyrektor MGOK w Kowalewie Pomorskim, plastyk;
  • Elżbieta Kuciak-Olszewska – wieloletni nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim

przysłuchiwała się wystąpieniom dzieci oceniając:

• dobór utworu i jego pamięciowe opanowanie;
  • interpretację utworu, kulturę słowa, dykcję;
  • ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).

W wyniku obrad przyznano następujące miejsca:

MIEJSCE

IMIĘ I NAZWISKO

Samuel Krzyżanowski

Kaja Kowalska

Stanisław Lewandowski

Zofia Musiał

Maria Walkowiak

Olga Wrzesińska

Magdalena Domska

Jakub Juszczak

Wojciech Więcek

Barbara Pytanowska

Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Do grona sponsorów nagród dla uczestników konkursu zaliczali się:

• Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
  • Donata Midura
  • Bartosz Łabich
  • Witold Wiśniewski
  • Rada Rodziców Przedszkola Publicznego w Kowalewie Pomorskim.

Naszym sponsorom bardzo dziękujemy za okazane dobre serce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.